Jakim sposobem przygotowywać się do jazdy konno? Rzeczy i ubiór

Człowiek podporządkowuje sobie świat od niezwykle dawna, dopasowując go do swoich pragnień, podporządkowując sobie rośliny i zwierzęta. Wykorzystuje zasoby przyrody według własnych wymagań. Koń został udomowiony niezmiernie dawno temu bowiem około trzech i pół tysiąca lat przed opisującą nas erą. Od tego czasu towarzyszy mu non stop. Był człowiekowi przydatny, jego siła i sprawność umożliwiały rozwój ludzkiej cywilizacji. Konie to były najpopularniejsze zwierzęta pociągowe.

Aktualnie służą zwłaszcza do rekreacji oraz sportu i jako takie nadal są niezmiernie popularne – wypróbuj koszulki jeździeckie. Są powiązane z człowiekiem na solidne i na złe, całkiem udomowione. Nie ma już niemal koni dzikich. Jedynie konie Przewalskiego zaliczane są obecnie do gatunku dzikich koni.

Reszta tych zwierząt przebywa z ludźmi oraz na warunkach, jakie ludzie im dyktują. Ludzie niewątpliwie cieszą się ich towarzystwem, jednak czy konie też na tym korzystają? Istotnie, mają zapewnioną opiekę, również w wypadku ciężkich chorób, dostęp do pożywienia. Jednakowoż przykłady złego traktowania tych zwierząt są niestety powszechne. Poza tym, jako zwierzęta użytkowe są używane do pracy, czy tego sobie życzą, czy nie. Koń człowiekowi przysłużył się przez stulecia wspólnego bytowania, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. W drugą to oznacza czy człowiek przysłużył się koniom, nie można być już tego tak pewnym. Umaszczenie koni z reguły nie ma nic wspólnego z rasą. Jakkolwiek są naturalnie wyjątki, takie jak choćby rasa haflinger, która charakteryzuje się kasztanowatym umaszczeniem z konopiastym ogonem i grzywą czy konik polski, jaki zawsze jest myszaty.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić