Melancholia u kobiet ma prawo być postrzegana, jako szybciej i częściej występująca niż depresja u mężczyzn. Lekarze postrzegają kobiety, jako bardziej podatne na depresję, która w dodatku w wielu przypadkach pozostaje nierozpoznana. Być może wypływa to z tego, iż kobiety okazjonalnie zgłaszają się do doktora, a to sprawia, że depresja rzadziej pozostaje nierozpoznana. Faktem jest jednakże, że są różnice fizjologiczne pomiędzy mężczyznami i kobietami, które czynią kobiety o wiele bardziej skłonne na depresję. Najważniejszą z tych różnic jest poziom hormonów płciowych.
Kobiety mają znacznie wyższe poziomy owych hormonów, a do tego zmieniają się one w cyklu miesiączkowym, ciąży, oraz menopauzie. Lekarstwa obejmujące hormony płciowe także mogą wywoływać objawy depresyjne. Dość często wśród kobiet zdarza się depresja po porodzie, co akcentuje poradnictwo psychologiczne radom. Przeważnie rozpoczyna się ona w sposób niezauważalny, a odbierana jest, jako przytłoczenie nadmiarem odpowiedzialności za dziecko.
Niejednokrotnie kobieta czuje lęk, zwłaszcza lek o zdrowie oraz rozwój swego dziecka. W czasie dwóch tygodni po porodzie najczęściej zdarza się u kobiet depresja ciężka. Jej prawdopodobieństwo jest najogromniejsze po urodzeniu pierwszego dziecka, u kobiet, jakie już chorowały psychicznie. Uważa się, iż zmiany hormonalne są składnikiem wyzwalającym u kobiety, jaka miała predyspozycję do depresji. W ciężkiej depresji dama traci kontakt z rzeczywistością, może mieć urojenia, a nawet omamy. W takiej sytuacji ma prawo być też zagrożone dziecko.