Karma dla psa – jak skutecznie utworzyć psu odpowiednie warunki?

To przykre w psychologii psa nie jesteśmy w stanie mówić o jego samodzielnym myśleniu, a dzieje się tak, wskutek tego, iż większość czynności psa opiera się głównie na instynktach. Wiele zachować psa, jakie jesteśmy w stanie obserwować, na co dzień wywodzi się z jego dzikiej przeszłości. Zachowaniami tymi są na przykład: kopanie w ziemi, zagrzebywanie własnych odchodów i kręcenie się w kółko. Psie instynkty sprawiają, ze wie on jak zachować się w danej sytuacji, jednakowoż posłuszeństwo pieska wobec człowieka zależy w głównej mierze od polecenia, jakie zostanie mu wydane.

Jakikolwiek pies, który uczony jest od okresu szczenięcego zdaje sobie sprawę z tego, że dobre wykonanie polecenia wydanego mu przez właściciela zagwarantuje mu nagrodę, w formie cukierka czy też pieszczoty. Właściwą opcją jest także dobra karma, która ma prawo służyć jako nagroda – więcej na premium sucha karma dla psa. Pies w okresie, kiedy tak właściwie żył na wolności, zawsze żył w grupie, w której to panowała wiarygodna hierarchia.

Taka hierarchia pośród psów istnieje do dzisiaj, dlatego mimo faktu, iż pies został udomowiony, a również pozbawiony swoich oczywistych towarzyszy, można oznajmić, że dla niego sforą zastępczą jest towarzystwo ludzi, którzy mieszkają z nim w jednym domu. Z tego też względu każdy udomowiony pies niezwykle prędko przyzwyczaja się do osoby, która jest jego właścicielem, bądź również, jaka zwykle przebywa w mieszkaniu. Taką osobę twierdzi on za najistotniejszą w grupie i zawsze jest jej posłuszny.

Z kolei pies innych domowników traktuje na ogół na równi z sobą, a od czasu do czasu nawet próbuje wybić się w hierarchii ponad nich, dlatego zdarza się, że nie zawsze spełnia wydane mu poprzez nich polecenia, a od czasu do czasu wręcz totalnie ich ignoruje. W hierarchii z dziećmi, pies twierdzi, iż znajduje się ponad nimi, bowiem uważa je za osoby słabe, którym bez ustanku przydatna jest opieka. Z tego także względu czuje się za nich odpowiedzialny oraz broni je przed trudnościami.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić