Istota psychoterapii w odtruwaniu alkoholowym i odwyku

Fundamentalną, przeważnie stosowaną metodą w uzależnieniach, są środki farmakologiczne. Mimo, iż wyzwalanie z nałogu w rzeczywistości powinno opierać się w zasadzie na psychoterapii, w szeregu przypadków tę kwestię kłopotu bagatelizuje się, wierząc, iż praktyczną pomoc oraz ulgę przyniosą bezpośrednio używane leki. Osoby uzależnione na ogół przekonane są o tym, że same dadzą sobie poradę w tej nierównej walce.

Uważają, iż podołają ciężkiemu procesowi abstynencji i wierzą, że są na tyle silne, by zwyciężyć oraz w jakiejkolwiek chwili powiedzieć sobie stop. Leczenie alkoholizmu podejmują niemalże na własną rękę, wymuszając na doktorach przepisanie środków, w jaki sposób leki antydepresyjne (np. SSRI).

Ważne jest także odtruwanie – więcej na detoks alkoholowy. W rzeczywistości są to środki okolicznościowe, pomagają obronić abstynencję wyłącznie w przeciągu ich przyjmowania. Po odstawieniu takiego lekarstwa depresja, poczucie lęku oraz fizycznego uzależnienia wielokrotnie powracają ze zdwojoną siłą, powodując gwałtowniejszy nawrót schorzenia. Popularne są też środki wydłużające abstynencję oraz zmniejszające dawki spożycia alkoholu (np. akamprozad), te niemniej jednak też zalecane są wyłącznie wspomagająco, przy leczeniu psychoterapeutycznym.

Warto dorzucić, iż do grup takich kierowane są nie tylko osoby uzależnione bezpośrednio, niemniej jednak niesłychanie nieraz też ich bliscy, rodziny jako osoby współuzależnione. Zwalczanie tendencji do trunków okazuje się być ściśle połączone z leczeniem psychiki wszystkich osób ważnych dla alkoholika. Zazwyczaj okazuje się, że przedsięwzięcia podejmowane przez bliskich w należytej wierze.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić