Główne obszary pomocy w ginekologii

Ciąża zaśniadowa może w wielu przypadkach przebiegać bezobjawowo i ustępować jako poronienie; u wielu kobiet objawy są podobne do objawów zdrowej ciąży, jednak macica ma tendencję do powiększania się przy zbyt szybkim wzroście.

Ogólnie rzecz biorąc, objawy pieprzyka groniastego obejmują:

  1. Szczególnie silne nudności i wymioty
  2. Ubytek krwi z pochwy, koloru brązowego, któremu często towarzyszą fragmenty tkanek (w postaci cyst, które są woreczkami wypełnionymi płynem)
  3. Obrzęk i ból miednicy.

Kiedy się martwić

Zaleca się natychmiastowy kontakt z ginekologiem w przypadku:

  1. krwawienie z pochwy

  2. wydzielina z pochwy fragmentów winogronopodobnych (torbieli)

  3. bardzo silne nudności
  4. nadmiernie obszerny brzuch na czas ciąży
  5. ból lub ucisk miednicy (rzadko).

Komplikacje

Powikłania koła hydraulicznego polegają na przedstawieniu:

  1. Anemia (zmniejszenie ilości krążących czerwonych krwinek)
  2. Niskie lub bardzo wysokie ciśnienie krwi (stan przedrzucawkowy) związane ze wzrostem białek zawartych w moczu (białkomocz)
  3. Infekcje macicy

  4. Sepsa (infekcje krwi)

  5. Nadczynność tarczycy i związane z nią objawy.

Najbardziej przerażającym powikłaniem jest jednak rozwój choriocarcinoma, czyli zwyrodnienie nowotworu w prawdziwy nowotwór złośliwy, zdolny do przerzutów w innych obszarach ciała, rozprzestrzeniający się poprzez naczynia krwionośne i limfatyczne. zdrowie przed zajściem w ciąże

Złośliwa choroba trofoblastyczna może objawiać się etapami o różnym nasileniu w zależności od tego, jak daleko rozprzestrzeniła się w organizmie:

  1. Stadium I: nowotwór ograniczony do macicy;

  2. Etap II: rozprzestrzenianie się na jajniki, jajowody, pochwę;
  3. Etap III: rozprzestrzenił się na raka płuc;
  4. Etap IV: rozprzestrzenia się na odległe narządy, takie jak mózg, wątroba, nerki.

Choriocarcinoma może mieć słabą diagnozę, jeśli guz rozprzestrzeni się do wątroby i mózgu lub w przypadkach nawrotu po chemioterapii (do trzech lat po zakończeniu leczenia), podczas gdy leczenie we właściwym czasie zapewnia lepsze rokowanie i dobry procent wyzdrowień.

Kobiety z pieprzykiem groniastym powinny unikać dalszych ciąż przez okres od 6 miesięcy do 1 roku, chociaż utrzymuje się zwiększone ryzyko nowych epizodów (ale ogólnie pozostaje ono stosunkowo niskie, szacowane na około 1-2% w porównaniu do 0,1%). populacji).

Diagnoza

Diagnozę stawia specjalista ginekolog, po wstępnym badaniu przedmiotowym i dokładnym wywiadzie chorobowym pacjentki, przeprowadzonym w oparciu o czynniki ryzyka.W przypadku ciąży zaśniadowej wynik testu ciążowego jest pozytywny, ale okresowe badanie USG nie wykazuje obecności płodu ani oznak jego życia. Podczas badania fizykalnego obserwuje się wyjątkowo duży brzuch i jego nagłe rozszerzenie.

Diagnozę należy jednak potwierdzić, odwołując się do dalszych testów instrumentalnych, również mających na celu zbadanie ciężkości koła hydatiform:

  1. USG miednicy

  2. Badania krwi (w tym szczególnie wysoka dawka betaHCG)

  3. Badanie moczu

  4. Biopsja z badaniem histologicznym po usunięciu nowotworu

Inne specyficzne testy diagnostyczne mogą być użyte do sprawdzenia rozległych przerzutów w pozostałej części ciała, takie jak tomografia komputerowa.

  1. Mózg

  2. Klatka piersiowa

  3. Brzuch

  4. Miednica

Diagnozę różnicową należy przeprowadzić z innymi chorobami trofoblastu, takimi jak:

  1. mola inwazyjna

  2. Choriocarcinoma

  3. Guz łożyska
  4. Guz nabłonkowy
  5. Zmiany trofoblastyczne

Leczenie

Leczenie koła gwiaździstego polega na jak najszybszym całkowitym jego usunięciu chirurgicznym, aby uniknąć przykrych konsekwencji i niebezpiecznych powikłań braku leczenia. Możesz kontynuować:

  1. Histerosukcja: usunięcie zarodka i endometrium z macicy za pomocą specjalnej kaniuli;
  2. Łyżeczkowanie, częściej nazywane łyżeczkowaniem: wykonywane w znieczuleniu podpajęczynówkowym i stosowane do usuwania części endometrium lub nieprawidłowych guzów obecnych w kobiecej macicy;
  3. Histerektomia: stosowana rzadziej, polega na całkowitym usunięciu całego narządu rodnego.

Ultradźwięki i inne badania diagnostyczne (w tym beta-HCG) wykonuje się ponownie dwa tygodnie po operacji, aby sprawdzić, czy guz rzeczywiście został całkowicie usunięty.W najcięższych przypadkach nawrotu lub przerzutów skutecznie stosuje się chemioterapię i stosowanie niektórych leków przeciwnowotworowych (np. metotreksatu, etopozydu, winkrystyny).

Dr Enrico Varriale, chirurg Położnictwo i Ginekologia Melloni

Klinika Położniczo-Ginekologiczna Szpitala Melloni ma długą tradycję przyjmowania ciąży i porodu, a w ostatnich dziesięcioleciach rozwinęła szczególną wiedzę w zakresie zachowawczej i onkologicznej łagodnej ginekologicznej chirurgii laparoskopowej.

Od 2 grudnia 2019 r. Prezydium Macedonio Melloni jest pierwszym szpitalem płci we Włoszech, zajmującym się opieką nad kobietami we wszystkich fazach życia: okresie dojrzewania, wieku rozrodczym i rozrodczym, menopauzie i starości; Lekarze ginekolodzy korzystają ze współpracy Centrum Psychiki Kobiety oraz usług Endokrynologii, Radiologii i Anestezjologii.

Główne obszary pomocy to: Ciąże niskiego ryzyka: pomoc kobietom w ciąży rozpoczyna się od bardzo wczesnych etapów ciąży poprzez poradnię specjalnie dedykowaną dla pierwszego trymestru, w razie potrzeby ściśle połączoną z poradniami specjalistycznymi zajmującymi się ciążami patologicznymi.

Od lat działa kurs przygotowujący do porodu, włączony w obwód regionalny, który poprzez zajęcia praktyczne i teoretyczne pozwala przyszłym rodzicom na spokojne i pełne zmierzenie się z doświadczeniem rodzicielstwa.

W trudnych miesiącach pandemii usługa nigdy się nie zatrzymała, ale kontynuowała swoją działalność na Skypie. Szpital zapewnia również matkom ścieżkę pomocy w ciąży niskiego ryzyka, kierowaną wyłącznie przez położników, z pełną zgodnością z fizjologią ciąży jako zdarzenia naturalnego.

Poród: pomoc w fizjologicznym samoistnym porodzie skupia się na szacunku dla matki i jej dziecka. Położna będzie wspierać ciężarną na wszystkich etapach porodu, a wspólnie będzie można wybrać najbardziej odpowiednią pozycję do każdego porodu (w wodzie, na stołku lub w innych pozycjach alternatywnych do klasycznej litotomii).

Możliwe jest również wykonanie znieczulenia podczas porodu 24 godziny na dobę.Bezpieczeństwo matki i noworodka gwarantuje stała współpraca ze służbą anestezjologiczną oraz z neonatologami.

Patologia ciąży: kobietom w ciąży z patologiami położniczymi oferowana jest pełna ścieżka opieki, a także dedykowany program dla ciąż bliźniaczych. Kliniki położnicze prowadzą kursy poświęcone poszczególnym patologiom (cukrzyca ciążowa, wewnątrzmaciczne opóźnienie wzrostu, nadciśnienie…), w celu zapewnienia pełnej i możliwie wielospecjalistycznej opieki nad pacjentką.

Istnieje również Oddział Patologii Ciąży z 15 łóżkami, z których trzy są pod intensywnym monitoringiem, w którym leczone są wszystkie główne patologie, które mogą dotknąć ciężarną (nadciśnienie i stan przedrzucawkowy, zagrożenie przedwczesnym porodem, cholestaza, cukrzyca ciążowa). , patologie łożyska …).

Wreszcie działa Centrum Diagnostyki Prenatalnej, które zajmuje się diagnostyką i leczeniem wrodzonych patologii płodu, które są diagnozowane w okresie życia prenatalnego. W tym kontekście zapewniane są również czynności ambulatoryjne w zakresie inwazyjnej diagnostyki prenatalnej (amniopunkcja i CVS) oraz nieinwazyjnej (test bitest lub łączony).

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
1 komentarz
Dodaj komentarz
Możesz także polubić