Czy energetyczne świadectwo jest obecnie obowiązkowe

Posiadacze mieszkań i domów mają sporo rozmaitych obowiązków. Od niedawna jeden z nich to wykonanie świadectwa energetycznego. Świadectwo energetyczne to dokument, który dokładnie określa, jakie będzie ogólne zapotrzebowanie na energię, związane z codziennym użytkowaniem budynku. Przede wszystkim to dotyczy wentylacji i ogrzewania, ale też podgrzewania wody użytkowej czy oświetlenia.

Nasze przepisy wiążące się z koniecznością posiadania takich świadectw wynikają z przepisów unijnych, i nasze krajowe prawodawstwo zostało do nich dostosowane. Aktualnie takimi certyfikatami dysponować muszą wszystkie budynku, które postawione zostały po roku 2009, oczywiście każdy nowy również temu obowiązkowi podlega. Jeżeli będzie chodzić o budynki starsze, to właściciel będzie musiał zrobić świadectwo tylko wówczas, kiedy zamierza swoją nieruchomość sprzedać albo wynająć. Lecz wszystko wskazuje na to, że za pewien okres czasu wszystkie obiekty będą musiały posiadać taki dokument, gdyż przepisy dość wyraźnie idą w taką stronę.

Aktualnie Świadectwa energetyczne są dość szybkie do zrobienia, gdyż na naszym rynku funkcjonuje wielu specjalistów, którzy robią takie rzeczy. Ceny za wykonanie audytu rozpoczynają się od trzystu złotych za niewielkie mieszkanie czy garaż, a mogą się skończyć nawet na kilku tysiącach przy większych, wielorodzinnych budynkach. Trzeba też pamiętać, że jeżeli ktoś zaniedba sobie zrobienie świadectwa, to narażony być może na grzywnę. A ta wcale do małych nie należy, bo może wynosić nawet do pięciu tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić